Co to jest wahacz i jaka jest jego funkcja w samochodzie?
Wahacz jest częścią składową zawieszenia pojazdu i dlatego jego rola w zapewnianiu bezpiecznej i komfortowej podróży jest ogromna. Wahacz ma za zadanie łączyć zwrotnicę koła z nadwoziem pojazdu. Wahacze są odpowiedzialne za stabilność samochodu, a także wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Co więcej, nowoczesne wahacze mogą wydłużać czas eksploatacji samochodu, jego odporności i trwałość. W samochodach w zależności od konstrukcji oraz modelu może występować od jednego do kilku wahaczy. Im jest ich więcej, tym lepiej dla pojazdu.
Jakie są rodzaje wahaczy?
W nowoczesnych pojazdach mogą występować różnorodne rodzaje oraz różna ilość wahaczy. Rodzaje wahaczy dzielimy ze względu na sposób mocowania, są to:
wahacze wzdłużne
wahacze ukośne
wahacze poprzeczne
Wśród samochodów segmentu premium możemy spotkać się z tak zwanymi zakiszeniami wielowahaczowymi. W tego typu zawieszeniach znajduje się kombinacja różnych typów wahaczy, dzięki czemu samochód gwarantuje jeszcze większy komfort oraz dynamikę jazdy.
Trwałość wahaczy – jak często konieczna jest wymiana?
To jak szybko konieczna będzie wymiana wahacza w samochodzie, zależne jest od kilku czynników. Przede wszystkim ważny jest styl jazdy, a także sposób, w jaki samochód jest użytkowany i oczywiście stan nawierzchni, po której samochód najczęściej się porusza. Jeżeli auto często jest mocno obciążane, jeździ po wyboistych drogach, a styl jazdy kierowcy nie należy do najspokojniejszych, można przypuszczać, że do zużycia wahacza dojdzie znacznie szybciej, niż w przypadku samochodu użytkowanego na dobrych nawierzchniach, w sposób spokojny i nienadwyrężający zawieszenia. Kontrola wahaczy powinna następować co kilka miesięcy, minimalnie raz w roku podczas rutynowego przeglądu, lub innych prac serwisowych, To ważne, aby w porę wykonać wymianę wahacza, ponieważ jazda na uszkodzonym może być bardzo niebezpieczna.
Jak rozpoznać uszkodzony wahacz?
Regularnie kontrolując stan zawieszenia, uszkodzenie wahacza nie powinno nam umknąć, możliwe jednak, że do awarii doszło nagle, na przykład po najechaniu na głęboką dziurę, warto wtedy wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że coś złego dzieje się z wahaczem. Jeżeli samochodów szarpie podczas ruszania, podczas skręcania źle reaguje, a w czasie jazdy po nierównościach słyszymy stukanie, możemy przypuszczać, że doszło do uszkodzenia wahacza. W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie udać się do mechanika w celu dokładnej diagnostyki, a także w razie konieczności wymiany wahacza, abyśmy mogli bezpiecznie i komfortowo korzystać ze swojego samochodu. Jeżeli konieczna jest wymiana wahacza, warto zainwestować w pewne i polecane wahacze, które zagwarantują trwałość i bezpieczeństwo.